Simpsons

The Simpsons (Türkçe: Simpsonlar), Matt Groening tarafından Fox Broadcasting Company için yaratılan animasyon televizyon durum komedisidir. Dizi, Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie'den oluşan orta sınıf bir Amerikan ailesinin satirik bir parodisidir. Şov, Springfield adlı kurgusal bir şehirde geçmekte ve Amerikan kültürünü, toplumunu, televizyonunu ve farklı insanlık hâllerini hicvetmektedir.

Aile, Groening tarafından prodüktör James L. Brooks ile önce bir dakikalık kısa animasyon serisi olarak tasarlandı. Groening, disfonksiyonel bir aile oluşturdu ve ailedeki karakterlere kendi ailesindeki üyelerin adını verirken, kendi adının yerine ise Bart adını kullandı. Kısa gösteriler, 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'un bir parçası oldu.

Üç sezon yayımlandıktan sonra skeç yarım saatlik altın saatler şovu olarak geliştirildi ve bir sezonda (1989-1990) İlk 30 reyting listesinde yer alan ilk Fox dizisi olarak kanalın ilk hitlerinden oldu. Uzun metrajlı film olan Simpsonlar: Sinema Filmi, 26 ile 27 Temmuz 2007 tarihlerinde dünya genelinde sinemalarda gösterildi ve dünya çapında 527 milyon dolarlık hasılat elde etti.

Wikipedia

Günümüzde birbirinden farklı pek çok animasyon dizisi bulunmaktadır. Şüphesiz bu diziler arasında en köklü ve en çok sevilenlerden birisi de Simpsons olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dizi Matt Groening tarafından yaratılmıştır. Aslında bu dizi bir durum komedisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dizide yer alan temel konu Marge, Homer, Bart, Lisa ve Maggie isimli aile üyelerinden oluşan bir orta sınıf Amerikan ailenin satirik bir parodisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu dizi Springfield adı verilen tamamen kurgusal bir şehirde geçmektedir ve aslında Amerikan kültürünü, televizyonunu, toplumu eleştirmektedir. Oldukça kısa sürede büyük ilgi toplayan ve arada Simpsons kehanetleri ile gün geçtikçe daha fazla gündeme gelen bu dizi milyonlar tarafından büyük bir beğeni ile izlenmeye devam etmektedir. Sizler de gülerken eğlenmek ve aynı zamanda da biraz düşünmek istiyorsanız bu dizi tam size göre bir tercih olacaktır. Siz de evde geçirdiğiniz günlere biraz olsun renk katmak ve biraz daha keyifli vakit geçirmek istiyorsanız gönül rahatlığı ile bu diziye başlayabilirsiniz.

fandomya

all author posts

Cevap bırakın