Harry Potter

Harry Potter, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap halinde yazılan fantastik roman serisi ve bu kitaplardan uyarlanan film serisi. Dünya çapında elde ettiği başarı ve yakaladığı satış rakamlarıyla çığır açmayı başarmış ve edebiyat tarihine geçmiştir. Harry Potter serisinin yedinci kitabı piyasaya çıktığı ilk gün ABD'de 8,5 milyonun üzerinde bir satış rakamı yakalayarak erişilmesi güç bir rekora imza atmıştır.

Harry Potter serisinin ilk kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı, 1997 yılında piyasaya çıkmıştır. Yedi kitaplık seri, günümüz itibarıyla tümüyle tamamlanıp satışa sunulmuştur. Seriye ek olarak, iki Harry Potter ders kitabı ile Ozan Beedle'ın Hikayeleri satışa sunulmuştur. Rowling tarafından kurgulanan ve Jack Thorne tarafından yazılan Harry Potter ve Lanetli Çocuk, 30 Temmuz 2016'da Londra'da tiyatro oyunu olarak sahnelenmeye başlamış, sahne metni de kitaplaştırılarak yayımlanmıştır.

Ünlü serinin kitapları, "Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı" ve "Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı" unvanlarını şimdiden üstlerine almışlardır. Kitap serisi her yaştan okurun ilgisini çekmiştir.

Wikipedia

Yabancı diziler arasında en çok beğeni toplayan ve en çok sevilen fantastik film kategorisinde ilk sıralarda yer alan Harry Potter yediden yetmişe her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başaran yegane bir film serisidir. Tam 8 filmden oluşan bu seride Lily ve James adında iki büyücünün çocuğu olan Harry Potter’ın hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. Harry Potter daha bebekken annesi ve babasını öldüren ve son derece güçlü olan Lord Voldemort tarafından öldürülememiş ve o bebek halinde bile sadece alnında küçük bir izle bu faciadan kurtulmuştu.

Bu olaydan sonra gücünü kaybeden Voldemort elbette bir gün ortaya çıkacaktı. Ama Harry Potter arkadaşlarından farklı yeteneklere sahipti ve Hogwarts büyücülük okulunda çok büyük işler başarmış pek çok kez belalardan kurtulmuş ve büyük tehlikelerden okulu kurtarmıştı. Voldemort ile yüzleşen Harry Potter elbette bu savaşı da bir şekilde kazanacaktı. Eğer sizler de 8 filmlik bu seriyi soluksuz bir şekilde izlemek istiyorsanız evde geçirdiğiniz bu günlerde hemen bu seriyi izlemeye başlayabilirsiniz.

fandomya

all author posts

Cevap bırakın