Godfather

Baba (İngilizce: The Godfather), Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton, John Cazale vardır.Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

Baba", 1990 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Wikipedia

Şort

Bazı filmlerde vardır ki artık film sektöründe kült haline gelmiştir ve milyonlarca izleyiciye sahiptir. İşte bu filmlerden birisi de Godfather olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu filmin türü polisiye ve dram olarak bilinmektedir. Filmde yer alan ünlü oyuncu kadrosu ise Marlon Brando, Al Pacino ve James Caan olarak karşımıza çıkmaktadır. Godfather filmi zamanın 40 ve 50li yıllarda Amerika’da bir İtalyan mafya ailesinin o yürek burkan ve sürükleyici öyküsünü ele almaktadır.

Bu film son derece etkileyicidir ve milyonlarca hayranı bulunmaktadır. Tam üç filmden oluşan bu serinin her filmi büyük bir ilgiyle izlenmiştir ve izlenmeye de devam etmektedir. İlk filmde Corleone Ailesi odaktadır ve bu ailenin yeni ortaya çıkan uyuşturucu pazarına girmek istememesi ile ortalık karışır. İkinci filmde ise ilk filmde suikasta uğrayan baba çocuklarından birini lider olarak seçecektir. Lider olarak seçilen küçük çocuğun değişimini de konu alan bu film pek çok film sever tarafından sen sevilen film olarak ilk sıralarda yer almaya devam etmektedir.

fandomya

all author posts

Cevap bırakın